SUAT ULUSOY

SUAT ULUSOY :1977 yılında Trabzon’da doğdu.

Kaledibi İlkokulu’nda ilk öğretimimi bitirdikten sonra, Trabzon Anadolu Lisesi’nde eğitimime devam etti.. Liseden sonra üniversite sınavlarında Ankara Üniversitesi,Dil Tarih Coğrafya Fakültesi,Tarih bölümünü kazandı. Üniversitede okur iken,1995 yılında gördüğüm ilan üzerine Türk Hava Kurumu Balon Pilotluğu sınavına girdi. Yaklaşık 1500 kişinin katıldığı seçme sınavlarında 2. Olarak Türk Hava Kurumu’na öğrenci balon pilot olarak girip eğitim almaya başladı. Yine aynı yıl,1995’de pilot eğitimim devam ederken 93 yıllık Türk Hava Kurumu tarihinde ilk kez bir öğrenci pilot yurtdışına gönderildi ve  Paris’te gerçekleştirilen Uluslararası Havacılık Federasyonu toplantısına Türk delegasyonunun tercümanı olarak görevlendirildi. 1997 yılında eğitimini tamamlayarak ,Türk Hava Kurumu’nda balon pilotu olarak göreve başladı. 1997 yılında Dünyada ilk kez gerçekleştirilen Havacılık Olimpiyatlarının bir çok resmi evrak ve kitapçık tercümesini yaptı ve devamında da Balon Şampiyonası Direktör yardımcılığı görevinde bulundu.2001 yılında Uluslararası Havacılık Federasyonu Türkiye Delegesi olarak İsviçre’de olağan yıllık konferansta Türkiye’yi temsil etti. Aynı yıl ,2001’de Türkiye’den ilk kez Balon üretici fabrikasının bulunduğu İngiltere’nin Bristol kentine bakım kursuna gönderildi.

2001-2002 yılları arası askerlik görevini gerçekleştirdikten sonra Türk Hava Kurumu’ndan istifa ederek Kapadokya’da özel şirket bünyesinde balon pilotluğu yapmaya başladı.2003 yılında dünyanın en büyük balon festivali olan ve her yıl aynı 1000 balonun uçuş gerçekleştirdiği ABD’de Albuquerque Balon Festivaline davet edildi ve uçuş gerçekleştirdi. Amerika Birleşik Devletleri Balon Federasyonuna üye tek Türk Pilot oldu. 2004 yılında 7 uluslarası pilot ve 40 kişilik ekipten oluşan Göreme Balonculuk AŞ firmasına 27 yaşında iken Uçuş İşletme Müdürü ve Şef Pilot olarak görevlendirildi.

2010 yılından beri, Kapadokya bölgesinin önemli turizm şirketlerinden Dinler Group’un kurduğu ve şu an Kapadokya bölgesinin en kaliteli ve tecrübeli Balon firması olan Royal Balon’da Uçuş İşletme Müdürü ve Şef Pilot olarak görev yapmaktadır. Yaklaşık 23 yıllık pilotluk geçmişinde dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’ndan Amerikalı Talk Show yıldızı Martha Steward’a, Brezilyalı Formula Şampiyonu Rubens Barrichello’dan Oscar ödüllü aktris Ellen Burstyn’e kadar bir çok yerli ve yabancı yıldızın Kapadokya’da balon pilotluğunu yaptı. Yine 2013 yılında Martha Steward’ın davetlisi olarak 2013 yılında New York’ta Sevgililer Günü özel programına katıldı.

2012 yılında Ürgüp’ün Ortahisar kasabasında yatırım amacı ile aldığı 150 yıllık bir rum evini yaklaşık 1.5 yıllık bir restorasyondan sonra 5 odalı ,ortaçağ kalesi konseptli ‘’Castle Inn Cappadocia’’ adlı bir butik otel olarak açtı. Kısa sürede Castle Inn tanınan bir otel oldu. 2014,2015,2016 ve 2017 Tripadvisor Mükemmellik ödülü ile 2015,2016,2017 Tripadvisor Seyahetseverlerin Tercihi ödüllerini aldı. Castle Inn , Mart 2015 yılında Amerikan tatil sitesi ‘’ Vacationidea.com’’ tarafından Mart 2015 ‘de dünyada görülmesi gereken 12 otelden biri seçilmiştir.

Halen Castle Inn- Cappadocia’nın işletmeciliğini yapmaktadır. KAPTID ( Kapadokya Turizm İşletmeleri Derneği) ve Türkiye Küçük Oteller Derneği üyesidir.

Aynı zamanda Royal Balloon Uçuş işletme Müdürlüğü ve Şef Pilotluk görevini ifa etmektedir. Yine ihtiyaç duyulduğunda Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Kaza Kırım ve Araştırma Ekibinde görev alıyor. Evli ve 2 çocuk sahibidir.

Video Link : https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=zLyXJEzTAM0

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir